O zdraví

Acidobazická rovnováha

Naše tělo je neustále pracující chemická laboratoř. Látky, které přijme musí zpracovat, zužitkovat a zbytky  vyloučit.

K tomu slouží dýchací, trávicí a vylučovací systém a kůže. Funkce těchto orgánů ovlivňuje i celkovou rovnováhu nebo nerovnováhu vnitřního prostředí organismu.

celý článek

Aby nám nebylo v zimě zima

Odpověď na tuto otázku je na první pohled  jasná… oblékněme se! Nevhodné kombinace potravin a jejich úprava, nebo například volba aromatického  oleje do aromalampy nebo k masáži však  může vyvolat pocity chladu i přes teplé oblečení.

celý článek

Aby nám nebylo v zimě zima

Odpověď na tuto otázku je na první pohled  jasná… oblékněme se! Nevhodné kombinace potravin a jejich úprava, nebo například volba aromatického  oleje do aromalampy nebo k masáži však  může vyvolat pocity chladu i přes teplé oblečení.

TERMICKÉ PŮSOBENÍ POTRAVIN

Termické působení potravin je schopnost potravin vyvolat v organismu pocit tepla nebo chladu.  Velmi zjednodušeně nejzákladnějším způsobem  můžeme potraviny označit jako zahřívací a ochlazující. Tento způsob klasifikace vychází z principů tradiční čínské medicíny, působení energií Jin a Jang, kde Jin představuje vlhko a chlad (ochlazující energii) a Jang naopak sucho a teplo (zahřívací energii).

Zahřívacích a v našich podmínkách dostupných potravin je mnoho,  ovoce (meruňky, jahody, hrozny), zelenina (mrkev,pórek, cibule, česnek), maso (kuřecí, jehněčí), ryby (pstruh, losos, tuňák) nebo různé pochutiny (kakao, vlašské ořechy)

VAŘENÍ A KOŘENÍ

Výsledné zahřátí nebo ochlazení organismu ovlivňuje také tepelná úprava (nikoli  teplota! )potravin  a použití dochucujících přísad.

Vařením, grilováním, pečením a zapékáním docílíme zahřívacího efektu pokrmu.

Z hlediska termického působení je v zimě také vhodnější  konzumace ovoce a zeleniny v sušené či vařené podobě než v syrovém stavu.

Koření používáme k úpravě chuti a vůně pokrmu. I malé množství použité k dochucení  má vliv na to, zda nás jídlo zahřeje nebo ochladí. Skořice, hřebíček, zázvor, vanilka, bazalka, oregano, rozmarýn, paprika nebo pepř vyvolají  pocity tepla.

AROMATERAPIE

Éterické oleje (silice ) jsou obsahové látky některých léčivých rostlin. Kromě jiného se vyznačují intenzivním aroma, které ovlivňuje lidskou psychiku i tělo. Těchto účinků využívá aromaterapie. Používají se k inhalacím (nejběžněji ve formě aromalampy) , koupelím nebo masážím.

Aromatické oleje nesoucí hřejivý účinek jsou shodné s výše uvedenými  druhy koření, ze kterých se tyto oleje izolují.  Nejintenzivnější zahřívací účinek má skořice, hřebíček a paprika.

Pozor,  éterické oleje nejsou vhodné pro vnitřní užití,  k zevnímu použití jsou vhodné pouze jako součást kosmetických nebo masážních přípravků v koncentraci doporučené výrobcem!