O zdraví

Acidobazická rovnováha

Naše tělo je neustále pracující chemická laboratoř. Látky, které přijme musí zpracovat, zužitkovat a zbytky  vyloučit.

K tomu slouží dýchací, trávicí a vylučovací systém a kůže. Funkce těchto orgánů ovlivňuje i celkovou rovnováhu nebo nerovnováhu vnitřního prostředí organismu.

celý článek

Aby nám nebylo v zimě zima

Odpověď na tuto otázku je na první pohled  jasná… oblékněme se! Nevhodné kombinace potravin a jejich úprava, nebo například volba aromatického  oleje do aromalampy nebo k masáži však  může vyvolat pocity chladu i přes teplé oblečení.

celý článek

Chřipka nebo nachlazení?

Co je chřipka a co je nachlazení? Jaký je mezi nimi rozdíl? Jak s nimi bojovat a jak jim předcházet?

CHŘIPKA

Původcem chřipky je Chřipkový virus (A, B, C). Virus typu A je přenosný na savce (včetně lidí) a ptáky, typ B pouze mezi lidmi a typ C je přenosný na lidi a prasata. Virus typu A je nejvíce mutagenní a způsobuje sezonní epidemie a pandemie.

Typickým znakem chřipky je rychlý nástup onemocnění , projevuje se vysokou teplotou, bolestí svalů a kloubů, pocity únavy  a extrémní zimy, dále se může vyskytovat  bolest v krku, podráždění očí, suchý kašel.  Do klinického obrazu chřipky nepatří rýma!

Léčení chřipky trvá 1-2 týdny, ale může přinést i řadu nebezpečných komplikací, nejčastěji  zápal plic, zánět průdušek, zánět vedlejších nosních dutin, záněty středouší. Chřipka také může zhoršit chronické zdravotní problémy.

NACHLAZENÍ

Nemoc z nachlazení je virové onemocnění způsobené Rhinoviry (skupina virů vyvolávajících onemocnění horních cest dýchacích)  Je to nejběžnější z lidských nemocí, dospělé postihuje v průměru 4x ročně, školní děti  až 12x.

Nástup příznaků je pozvolný - ucpaný nos, vodnatá rýma, pocit zahlenění a škrábání v krku,  kašel, bolest hlavy, únava, pokud se objeví teplota, tak maximálně zvýšená.

Nachlazení běžně trvá 3-5 dní, kašel může přetrvávat až 3 týdny.

LÉČBA

Léčba je v obou případech symptomatická. To znamená, že podáváme léky tlumící jednotlivé příznaky (symptomy). Při teplotě antipyretika, při rýmě nosní kapky nebo spreje pro zprůchodnění dýchacích cest, zastavení sekrece z nosu a oplasknutí nosní sliznice, při kašli léky na utišení kašle suchého a dráždivého nebo léky usnadňující vykašlávání a upravující produkci hlenu při tzv. vlhkém kašli a zahlenění.

STRAVA A DOPLŇKY STRAVY

Průběh onemocnění můžeme  ovlivnit také stravou a doplňky stravy.  Doporučené jsou lehké a lehce stravitelné pokrmy: polévky, rýže, ovoce, zelenina, dostatek tekutin. Nemocný člověk by měl výrazně omezit konzumaci potravin zvyšujících zahlenění organismu: koncentrované zdroje bílkovin (mléko, mléčné výrobky, vejce, maso), potraviny obsahující lepek (obiloviny a moučné výrobky) a jednoduché cukry. Nedoporučuje se konzumace citrusů! Citrusové plody vyvolávají zvýšené slinění což vede ke zvýšení tvorby hlenu a zhoršuje záněty horních cest dýchacích.

Z doplňků stravy jsou vhodné antioxidanty (vitamín C, karoteny), Echinacea, zinek.

PREVENCE

Těmto virovým onemocněním lze úspěšně předcházet, zejména dodržováním zásad  chřipkové hygieny v obdobích sezonních epidemií a v obdobích zvýšeného výskytu onemocnění, pravidelným udržováním fyzické kondice, otužováním, saunováním. Odolnost zvyšují antioxidanty (vitamín C, karoteny), zinek, imunoglukany.