O zdraví

Acidobazická rovnováha

Naše tělo je neustále pracující chemická laboratoř. Látky, které přijme musí zpracovat, zužitkovat a zbytky  vyloučit.

K tomu slouží dýchací, trávicí a vylučovací systém a kůže. Funkce těchto orgánů ovlivňuje i celkovou rovnováhu nebo nerovnováhu vnitřního prostředí organismu.

celý článek

Aby nám nebylo v zimě zima

Odpověď na tuto otázku je na první pohled  jasná… oblékněme se! Nevhodné kombinace potravin a jejich úprava, nebo například volba aromatického  oleje do aromalampy nebo k masáži však  může vyvolat pocity chladu i přes teplé oblečení.

celý článek

Podzimní únava

Podzimní  a zimní únava je zcela přirozený děj, reakce našeho těla na změnu ročního období. Po teplém a slunečném létě přichází ochlazení, zkracuje se doba slunečního svitu a denního světla. Vlivem těchto jevů intenzivněji pociťujeme únavu, ospalost, zhoršení nálady a stres.

Milí přátelé,

Dlouho jsem se rozhodovala jakému tématu  věnovat první příspěvek, ale  počasí si o to nakonec samo řeklo.

Co to je podzimní únava, jak se projevuje, co ji způsobuje a jak ji můžeme překonat?

MELATONIN A VITAMÍN D

Organismus potřebuje pravidelné střídání světla a tmy a zkrácením doby denního světla  vznikají výkyvy  v produkci dvou látek důležitě ovlivňujících náš spánkový režim a psychickou pohodu.

Je to spánkový hormon (melatonin) a vitamín D.

Melatonin je  produkován  epifýzou a řídí naše vnitřní biologické hodiny.  Produkce melatoninu je závislá na světle , tvoří se výhradně za tmy. V ročním období,  kdy je zkrácená doba  denního světla  je jeho tvorba zvýšená a způsobuje ospalost  a potřebu delšího spánku.

Vitamín D se tvoří v kůži  působením slunečního záření a jeho  produkce je  v období kratšího slunečního svitu a denního světla naopak  snížená. Nedostatek vitamínu D je mimo jiné spojován  s tendencí k vzniku depresí.

OBRANNÉ PROSTŘEDKY

Tak jako se příroda ukládá ke spánku, i my bychom měli zvolnit a více odpočívat a nepodléhat zejména předvánočnímu stresu. Relaxace dodá energii a navrátí tělu i duši ztracenou rovnováhu.

Pohyb  spolehlivě probudí. V každém ročním období existuje mnoho příležitostí k fyzické aktivitě. Také pobyt na čerstvém vzduchu zlepší náladu.

Vyvážená zdravá strava s dostatkem vitamínů by měla být samozřejmostí po celý rok, ale s příchodem zimy často zapomínáme na pravidelný  přísun čerstvého ovoce a zeleniny.

Člověk si  uprostřed každodenního psychického vypětí  a vymožeností moderní doby ani neuvědomuje, jak je spjat  s přírodou a jejími cykly a o to silněji  potom pociťuje  dopad změn ročních období.