Milí přátelé,
Dlouho jsem se rozhodovala jakému tématu věnovat první příspěvek, ale počasí si o to nakonec samo řeklo.
Co to je podzimní únava, jak se projevuje, co ji způsobuje a jak ji můžeme překonat?
MELATONIN A VITAMÍN D
Organismus potřebuje pravidelné střídání světla a tmy a zkrácením doby denního světla vznikají výkyvy v produkci dvou látek důležitě ovlivňujících náš spánkový režim a psychickou pohodu.
Je to spánkový hormon (melatonin) a vitamín D.
Melatonin je produkován epifýzou a řídí naše vnitřní biologické hodiny. Produkce melatoninu je závislá na světle , tvoří se výhradně za tmy. V ročním období, kdy je zkrácená doba denního světla je jeho tvorba zvýšená a způsobuje ospalost a potřebu delšího spánku.
Vitamín D se tvoří v kůži působením slunečního záření a jeho produkce je v období kratšího slunečního svitu a denního světla naopak snížená. Nedostatek vitamínu D je mimo jiné spojován s tendencí k vzniku depresí.
OBRANNÉ PROSTŘEDKY
Tak jako se příroda ukládá ke spánku, i my bychom měli zvolnit a více odpočívat a nepodléhat zejména předvánočnímu stresu. Relaxace dodá energii a navrátí tělu i duši ztracenou rovnováhu.
Pohyb spolehlivě probudí. V každém ročním období existuje mnoho příležitostí k fyzické aktivitě. Také pobyt na čerstvém vzduchu zlepší náladu.
Vyvážená zdravá strava s dostatkem vitamínů by měla být samozřejmostí po celý rok, ale s příchodem zimy často zapomínáme na pravidelný přísun čerstvého ovoce a zeleniny.
Člověk si uprostřed každodenního psychického vypětí a vymožeností moderní doby ani neuvědomuje, jak je spjat s přírodou a jejími cykly a o to silněji potom pociťuje dopad změn ročních období.